RSS
piątek, 28 października 2016

Też już mnie dotyka. "Znawcy", chińscy "specjaliści" od siedmiu boleści od lat przewidują upadek, krach w Chinach. Wesoło nie jest, ale nadal mają 6.7 % wzrostu ekonomi, marzenia reszty swiata. A to jest około połowa co było kilka lat temu. Chiny jednak dobijają do reszty świata, i 2017 może być gorszy, i niestety pociągnie w dół resztę świata. Oczywiście w Chinach nie będzie krachu, tylko większa korekta, poczatki już się zaczeły. W mojej prowincji Kanton, już co miesiąc zamyka się 50000 firm. W całych Chinach jest obecnie około 5 milionów agencji pośrednictwa nieruchomości, za rok- dwa ma  zostać tylko milion. Już się mówi że na chiński nowy rok pracownicy dostaną wolne długo przed nowym rokiem aby pojechali do swoich wiosek - dużo ich nie wróci, tak było w 2008, zostali uprawiać swoje poletka, a ci co wrócą będą mieli dużo większe problemy ze znalezieniem pracy. W moim Heshan coraz więcej jest pustych fabryk do wynajęcia i moi podnajemcy już negocjuja ile mam im obniżyć. Znajomy Polak coś tam produkuje w Heshan, wynajmuje około 3000 m2, miał płacić 36000 RMB od nowego roku, wynegocjował 23000. Dotychczas średnia w okolicy to 8.50 RMB/m2/miesiąc, już moi pytają sie o obniżke do 7 RMB - obniżyłem do 7.50 - przyjąl, ale w grudniu chce znowu negocjować. 

Poleje sie trochę krwi, już tak lekko nie będzie można zarabiać miliony, ale krachu nie będzie, raczej miekkie lądowanie z lekkim poślizgiem. Oczywiście ci co kupowali tuzinami nowe mieszkania na wynajem z dużymi pozyczkami mogą je stracić. Podobnie było w 2008 roku - wtedy USA wpompowało w bankrutujące banki 560 miliardów dolarów - banki zarobiły, ludzie zbiednieli. Chińczycy wpompowali w ekonomię, nie w banki,  chyba z 800 miliardów, średni Chińczyk się wzbogacił. Może być podobnie. Jak tylko chińska ekonomia zwolni do powiedzmy 5%, rząd wpompuje tryliony w ekonomię, da ludziom pracę i będą pieniadze na wydatki, zachodnie Chiny sa nadal zacofane i puste. Jest dużo w Chinach nowych miast prawie niezaludnionych. Teraz tylko w okolicy mają powstać fabryki i wszystko będzie się kręciło.  

Pisze dużo mniej, ale to jest także wina wasza. Moja wina jest taka że to pisanie nie mobilizuje was do myślenia, wasza że macie kosumpcyjny stosunek do zycia, tylko brać, więc brak moich chęci. 

20:48, bialychinczyk
Link Komentarze (30) »
Tagi